enter-article כל מה שאתם רוצים לדעת על פרקט אלון - מרכז פרקטים ארצי
חברות פרקטים » מאמרים וחדשות » כל מה שאתם רוצים לדעת על פרקט אלון

כל מה שאתם רוצים לדעת על פרקט אלון

פרקט אלון נחשב לאחד הפרקטים המובילים בתחום.
במאמר הקרוב נלמד על מספר סוגי פרקטים של עץ אלוןפרקט אלון
פרקטים הומצאו במקור ככלי יעיל במיוחד לבידוד הבית מפני השינויים בטמפרטורה באדמה ובסביבה החיצונית.

אף ששימוש זה היה ונשאר חלק חשוב מהרעיון שמאחורי הפרקט, במיוחד במדינות העולם הצפוניות, הזמנים בהם בידוד היה העילה היחידה להתקנת פרקט עברו-חלפו מזמן.

למעשה, פרקט נחשב כיום לאחד מפתרונות הריצוף האופנתיים והיעילים ביותר. פרקט טוב מעניק תחושה ביתית ונוחה מחד, אך מאפשר ניקוי יעיל מאידך. היעילות בבידוד וספיגת רעשים של שטיח מקיר לקיר, אך נוח בהרבה לתחזוקה שוטפת.

אף שריצוף פרקט נעשה ממגוון רחב מאוד של חומרים, החל מחומרים פלאסטיים ממוחזרים וכלה בסוגי עץ אקזוטיים ויקרים ביותר, החומר השכיח ביותר ליצור פרקטים, בארץ ובעולם הרחב כאחד, הוא עץ האלון.

מדובר בעץ זול יחסי ורך מספיק לעיבוד נוח ולא מסובך, אך בעל תכונות עמידות וספיגת זעזועים מרשימה מאידך. הצבע הבהיר באופן טבעי של האלון מאפשר לו לקלוט בקלות את צבע הלק המשמש לציפוי, ובכך לאפשר מגוון צבעים ותבניות ריצוף.

כפי שנראה בהמשך, קיימים כמה סוגים שונים לגמרי של פרקט אלון, כל אחד ומחירו בצידו.


פרקט אלון- למינציה


אחד הפתרונות החדשניים למחיר היקר יחסית של עץ מלא הוא פרקט למינציה. מדובר בפרקטים הבנוים מחומרים פלאסטיים (לעיתים אפילו ממוחזרים, לחובבי הסביבה שביננו), המצופים בשכבה דקה מאוד של עץ נבחר.

יתרונם הגדול של פרקטי למינציה בכלל, כולל פרקט אלון, הוא מחירם הזול (זולים פי שנים ויותר מפרקטי עץ מלא) וקלות ההרכבה היחסית שלהם. עלות פרקט אלון למינציה עומדת על 50-200 שקלים למטר רבוע, כאשר עלות ההתקנה משתנה מאוד לפי כמות העבודה, לפחות 1500 שקלים.


פרקט אלון- עץ מלא


עם זאת, אין מה שישתווה לאיכות ה"אסלית" של פרקט אלון מעץ מלא. כאן כמובן מדובר כבר בחתיכות עץ מעובדות מעץ מלא, ולכן עלות היצור גבוהה יותר.

כיוון שלרוב העיבוד לא מושלם וחסרים הזיזים הנחוצים להרכבה של פרקטי הלמינציה, ההתקנה יקרה במעט, לפחות 2000 שקלים (שוב, משתנה מאוד לפי כמות העבודה שיש לבצע).

מחיר החומרים עצמם גבוה גם הוא, ומתחיל מ200 שקלים למטר רבוע ועד 500 ויותר.


ניקוי פרקט אלון


כפי שציינו, אחד היתרונות של פרקטים בכלל, וכמובן פרקט אלון בפרט, הוא הקלות היחסית של התחזוקה שלהם בהשוואה לפתרונות ריצוף "ביתיים" ו"יוקרתיים" אחרים כמו שטיחים מקיר לקיר.

עם זאת, חשוב לזכור כי פרקט אלון הוא חומר דינמי בהרבה מאשר מרצפת אבן, ולכן חשוב מאוד לא להגזים בתדירות ועוצמת הניקיונות. לניקוי רוטיני, שבועי, מספיק לשטוף פרקט אלון במטלית לחה.

במקרה הצורך ניתן להוסיף חומר מבשם, אך מומלץ מאוד שלא להשתמש בחומרים פעילים מידי כמו אקונומיקות מרוכזות, וכן מומלץ שלא להגזים בכמות המים.

קיימים חומרי ניקוי מיוחדים לפרקטים העשויים לסייע בניקוי תקופתי עוצמתי יותר, אך גם כאן, חשוב מאוד לא לחשוף את הפרקט לחומר הניקוי לפרקי זמן ארוכים ממה שצויין בהוראות.

קיימים שירותים מקצועיים של קרצוף וחידוש פרקטים (החל מ500 שקלים לדירת 3 חדרים) המשתמשים במכשור יחודי להורדת השכבה העליונה והמלוכלכת של הפרקט.


עץ אלון מהווה גם מקור ללא מעט רהיטים, ובניית בתים מעץ.
הוא נחשב לעץ מבוקש מאוד למרות חוסר הייחודיות שלו


עוד באותו נושא

פרקט למינציה – קווים לדמותו

פרקט למינציה – קווים לדמותו

כל אחד מאמין שמה שהוא הולך לקנות הוא תמיד טוב יותר ממה שיש לאחרים. בעניין של פרקט למינציה – כולם פשוט צודקים פרקט הוא ללא שום ספק הרגשה של יוקרה....

פרקט עץ – כל מה שאתם צריכים לדעת

פרקט עץ – כל מה שאתם צריכים לדעת

אנחנו מדברים כל הזמן על פרקטים, רואים פרקטים, הולכים עליהם, הגיע הזמן שנזכיר לעצמנו מה הן התכונות של פרקט עץ, כמה זה עולה ואיפה הוא מתאים לנו....

בואו להכיר את הילה מ"יוריסטה" , מנהלת הפורום שלנו

בואו להכיר את הילה מ"יוריסטה" , מנהלת הפורום שלנו

הילה, בעלת עסק לפרקטים שעובד כבר למעלה מ-60 שנה. ממליצה בחום על פרקט למי שמאס בשואבי האבק. וכן, היא מנהלת הפורום שלנו. בואו תכירו..כיצד הגעת לתחום,...

פרקטים בשילוב עיצוב פנים

פרקטים בשילוב עיצוב פנים

כאשר אנחנו מבקשים לעצב את הבית שלנו מבפנים, עלינו לוודא שכל דבר שאנו רוצים לעשות, להתקין או לשנות, יהיה קשור לשאר החלקים במערכת. עיצוב פנים...

רצפת עץ -מדריך

רצפת עץ -מדריך

באירופה ובמקומות נוספים בעולם ניתן לבקר בעיירות וכפרים העשויים כולם מעץ, הבתים, החנויות, השלטים ברחוב, הכל עשוי מעץ ומקנה למקום מראה כפרי...

string(21) "categoryפרקט עץ"