מדרגות פרקט הן בחירה פופולרית עבור בעלי בתים שמחפשים פתרון שהוא גם עמיד וגם עם סטייל למדרגות הבית. מדרגות פרקט כוללות עיצוב ייחודי ועשיר שיכול להוסיף מגע של אלגנטיות לכל בית. ריצוף מסוג פרקט קיים כבר מאות שנים, ושורשיו נולדו אי שם במאה ה-16. בשנים האחרונות, מדרגות פרקט הפכו פופולריות יותר ויותר בשל העמידות שלהן, התחזוקה הקלה, ומאפיינים שונים נוספים כמו למשל העובדה שהן עמידות בפני החלקה. 

למה מדרגות פרקט?

 

מדרגות פרקט הן כאמור בחירה פופולרית עבור בעלי בתים המחפשים אפשרות שיש בה גם סטייל וגם עמידות. הנה כמה סיבות עיקריות לבחירה באפשרות של מדרגות פרקט:

 

מדרגות פרקט זוכות לפופולאריות גבוהה בגלל העיצובים המגוונים המוצעים, מה שמוסיף נגיעה לא מבוטלת של יוקרה ואלגנטיות לכל בית. עם מגוון רחב של דפוסים וצבעים זמינים,  כל אחד יכול לבחור סגנון המתאים עבורו אישית, כזה המשלים את עיצוב הפנים בבית.

 

סיבה נוספת לבחירה בפרקט, היא שמדובר במדרגות עשויות מעץ באיכות גבוהה, המדרגות עמידות בפני תנועות רגל גסות והן יציבות מאוד. ניתן לתחזק אותן, וכאשר מתחזקים נכון מדרגות פרקט נשמרות למשך עשרות שנים קדימה. 

 

עוד סיבה לבחירה זו היא שמדובר במדרגות קלות יחסית לתחזוקה ולניקוי, הן עמידות בפני לכלוך, כתמים ושריטות. ניתן לטאטא, לשאוב ולנקות בקלות.

 

ועוד סיבה רביעית במספר, היא העובדה שהן עמידות בפני החלקה, מה שהופך אותן לאופציה בטוחה בעיקר  עבור משפחות עם ילדים צעירים או קשישים. המאפיינים הייחודיים של מדרגות פרקט מספקים גם אחיזה נוספת. 

 

ואם כל זה לא מספיק סיבה חמישית במספר היא שהמדרגות הללו מספקות בידוד מעולה בפני רעשים וקול, הן מפחיתות את העברת הרעש בין הקומות ולכן מאפשרות סביבת מגורים נוחה יותר.

 

נוסף על כך, מדרגות פרקט זמינות במגוון רחב של הדפסים וצבעים, מה שהופך אותן לאפשרות אידיאלית לכל בית. ניתן לבחור בעיצוב אישי להתאמה ספציפית לסגנון שלכם, החל מסגנון קלאסי ועד לסגנון מודרני-עכשווי. 

 

היתרונות של מדרגות פרקט

 

למדרגות פרקט יש כמה יתרונות שהופכים אותם לאופציה אטרקטיבית עבור בעלי בתים. הנה כמה מהיתרונות העיקריים של מדרגות פרקט:

 

אסתטיקה וסגנון: מדרגות פרקט ידועות בעיצובים המורכבים והייחודיים שלהן, שמוסיפים מגע של אלגנטיות לכל בית. מגוון הדפוסים והצבעים הזמינים מאפשר לבעלי הבתים לבחור סגנון המשלים את עיצוב הפנים הקיים כבר. 

 

עמידות ואריכות ימים: מדרגות פרקט עשויות מעץ באיכות גבוהה ומיועדות להתמודד בצורה טובה בפני תנועת רגליים כבדה, מה שהופך אותן לאופציה עמידה לשימוש לטווח ארוך. עם טיפול ותחזוקה נאותים, מדרגות פרקט יכולות לשרת אתכם במשך עשרות שנים.

 

תחזוקה קלה וניקוי: מדרגות פרקט קלות יחסית לתחזוקה ולניקוי. הן עמידות  בפני לכלוך, כתמים ושריטות, וניתן לטאטא, לשאוב ולנקות אותן בקלות.

 

עמיד בפני החלקה ובטיחות: מדרגות פרקט עמידות בפני החלקה, מה שהופך אותם לאופציה בטוחה עבור משפחות עם ילדים צעירים או קשישים. התכונות הייחודיות שלהן מספקות אחיזה נוספת יציבה ברצפה. 

 

בידוד מפני רעש וקול: מדרגות פרקט מספקות בידוד רעשים מעולה, מפחיתות את מידת העברת הרעש בין הרצפות ומספקות סביבת מגורים נוחה יותר.

 

סוגי מדרגות פרקט

 

ישנם שלושה סוגים עיקריים של מדרגות פרקט:

 

מדרגות פרקט מעץ מלא: מדרגות פרקט מעץ מלא עשויות מ-100% עץ אמיתי וידועות בעמידות וביופי הטבעי שלהן. הן זמינות  במגוון רחב עצים כמו למשל אלון, מייפל, דובדבן ואגוז.

 

מדרגות פרקט עץ תעשייתיות: מדרגות פרקט עץ תעשייתיות עשויות משכבות עץ מרובות, עם שכבה עליונה של פורניר עץ אמיתי. טכניקה זו מספקת יציבות ועמידות מעולה, תוך שהיא מציעה גם אפשרות שהיא זולה יותר בהשוואה לעץ מלא.

 

מדרגות פרקט למינציה: מדרגות פרקט למינציה עשויות מסיבי שבבי עץ בצפיפות גבוהה (HDF) עם שכבת גרגיריעץ מודפסת למעלה. הם מציעים אפשרות ידידותית יותר מבחינת תקציב והן קלות להתקנה. מה שכן, הן עשויות שלא לספק את אותה עמידות ואריכות ימים כמו באפשרו של  עץ מלא או עץ תעשייתי בשכבות.

 

ניקיון ותחזוקה של מדרגות פרקט

 

שמירה וניקיון על מדרגות פרקט הוא חשוב כדי לשמור על המראה המיטבי שלהן, ולהבטיח אריכות ימים. הנה כמה טיפים לשמירה וניקיון של מדרגות הפרקט:

 

תחזוקה יומית: טאטוא או שאיבת אבק באופן קבוע של מדרגות הפרקט שלכם הוא חשוב, לשמירת המראה שלהן והעמידות לזמן ממושך. לכלוך, אבק ופסולת עלולים לשרוט את פני העץ לאורך זמן, ולכן חשוב להסיר את החלקיקים הללו על בסיס יומיומי. יש להשתמש במברשת בעלת זיפים רכים או באביזר ואקום, בכדי למנוע נזק למשטח העץ.

 

ניקוי עמוק: ניקוי לח של מדרגות הפרקט עם מנקה רצפת לעץ הוא דרך יעילה להסרת לכלוך ופסולת שהצטברו לאורך זמן. יש להקפיד להשתמש בחומר ניקוי המומלץ לשימוש על רצפת פרקט, שכן סוגים אחרים של חומרי ניקוי עלולים להזיק לעץ. עקבו אחר הוראות היצרן לדילול חומר הניקוי עצמו, ויש להימנע מעודפי מים שכן הדבר עלול לגרום לנפיחות בעץ.

 

הסרת כתמים: אם נשפך משהו על מדרגות הפרקט, חשוב לנקות מיד בכדי למנוע הכתמה. יש להשתמש במטלית נקייה ולחה ולנגב לאחר מכן היטב במטלית יבשה. במידה ומופיע כתם, יש להשתמש בחומר ניקוי לרצפות עץ המיועד במיוחד להסרת כתמים. יש לעקוב  אחר הוראות היצרן, ולהקפיד לשטוף את האזור היטב במים נקיים.

 

גימור מחדש (ליטוש): עם הזמן, פני מדרגות הפרקט להפוך לעמומים או שרוטים (ז"א פחות חדים ובוהקים). ליטוש הפרקט יכול לסייע בהשבת המראה המקורי. הדבר כולל בדרך כלל שיוף המשטח בחלקו העליון כדי להסיר את השכבה העליונה של הגימור, ולאחר מכן גימור חדש. יש להקפיד על הוראות היצרן לשיוף וגימור, ולאפשר לגימור להתייבש לחלוטין לפני דריכה על במדרגות.

 

הימנעות מלחות עודפת: מדרגות פרקט חשופות לנזקי מים, לכן חשוב להימנע מעודף לחות. השתמשו במחצלות בכניסות לבית כדי ללכוד עודפי לכלוך ומים, ויש לנגב מיידית ככל שנשפך נוזל. הימנע משימוש בעודפי מים בזמן הניקוי, והקפידו לייבש את ביסודיות בסיום השימוש בחומר הניקוי. במידה ומדרגות הפרקט ממוקמות בסביבה לחה, יש לשקול שימוש במסיר לחות, בכדי להפחית את רמות הלחות ולמנוע עיוות או התנפחות של העץ.

 

חיפוי מדרגות בפרקט

 

כיסוי וחיפוי מדרגות עם פרקט הוא דרך פופולרית להוסיף מגע של אלגנטיות ועמידות לגרם המדרגות. פרקט הוא סוג של ריצוף המורכב מחתיכות עץ קטנות המסודרות בדפוסים מורכבים ומודבקות יחדיו כדי ליצור פאנל. לוחות אלה יכולים לשמש כדי לכסות את המדרגות, לשוות מראה חלק המשתלב עם יתר אזורי הרצפה בבית.

 

כאשר מכסים מדרגות עם פרקט, ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון. ראשית, חשוב לבחור את הסוג הנכון. פרקט מעץ מלא הוא אופציה פופולרית, שכן הוא מספק עמידות ומראה טבעי. פרקט עץ מתועש הוא גם בחירה טובה, שכן הוא מציע יציבות מעולה ועמידות לחות. פרקט למינציה עשוי להיות אופציה זולה יותר, אך הוא לא יכול לספק את אותה רמת עמידות כמו עץ מוצק או עץ תעשייתי.

 

חשוב גם לשקול את תהליך ההתקנה של פרקט. זה יכול להיות תהליך מורכב יותר בהשוואה להתקנת רצפת פרקט על משטח שטוח, שכן גרם המדרגות עשוי להיות בעל זוויות שונות וממדים משתנים על פני הגובה. חשוב לבצע מדידות מדויקות ולתכנן את ההתקנה בקפידה כדי להבטיח תוצאה חלקה ומקצועית למראה.

 

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון במהלך התקנת מדרגות פרקט הוא נושא הבטיחות. גרם מדרגות פרקט יכול להיות חלקלק אם הוא לא מטופלים כראוי או שהעבודה לא הסתיימה במלואה. חשוב לבחור גימור המספק אחיזה טובה והתנגדות ברמה מספקת, במיוחד אם יש ילדים בבית או אנשים מבוגרים.

 

יוסי שוורץ מומחה לפרקטים וחיפויים
יוסי שוורץ
שלושת העולמות

מנהל מקצועי של פורום פרקטים

חברת שלושת העולמות מובילה בתחום החיפויים, פרקטים, שטיחים, פי.וי.סי, מדה מתפלסת, מיקרוטופינג מעל ל-30 שנות עשייה. בחברה מתמחה במכירת חומרי חיפוי בסגנון שונה וייחודי וכן בהתקנתם בבית העסק/לקוחות פרטיים – פרקטים במחירים משתנים, שטיחים מקיר לקיר איכותיים, ובצבעים מרהיבים המותאמים לכל בית עסק או לקוח פרטי וכן פי.וי.סי בשלל צבעים ומדה מתפלסת. למידע נוסף על החברה ופעילותה

שאלות גולשים מהפורום בנושא מדרגות פרקט

מדרגות פרקט

אני מעוניין במדרגות פרקט שיובילו לקומה העליונה, איזה סוג של פרקט כדאי לבחור לצורך החיפוי?

הודעות בפורום פורום פרקטים 08/07/2019
פרקט מדרגות

אני עומד בפני שיפוץ המשרד, וחשבתי להתקין מדרגות פרקט, אשמח לדעת מה מחיר התקנת פרקט למדרגות, האם הוא שונה מעלות התקנת פרקט לרצפה?

הודעות בפורום פורום פרקטים 28/10/2013
פרקט Sps

היי   אני מעוניין להניח פרקט מסוג sps במטבח ובסלון ובגרם מדרגות  זוהי ההכוונה שקיבלתי במקומות שהלכתי לברר על פרקט נ נטרא המליצו על הסוג הזה למרות שחיפשתי משהוא אחר כמו קוויק סטאפ חשובה לי...

הודעות בפורום פורום פרקטים 01/06/2020
פרקט Sps

היי   אני מעוניין להניח פרקט מסוג sps במטבח ובסלון ובגרם מדרגות  זוהי ההכוונה שקיבלתי במקומות שהלכתי לברר על פרקט נ נטרא המליצו על הסוג הזה למרות שחיפשתי משהוא אחר כמו קוויק סטאפ חשובה לי...

הודעות בפורום פורום פרקטים 01/06/2020
תיקון פרקט שנרטב אבל נראה טוב

שלום, יש בביתי מדרגות מצופות בפרקט למינציה קוויקסטפ איכותי. לפני כמה ימים היתה הצפה בבית שהציפה את המדרגות. תפסנו את זה אחרי לא המון זמן וייבשנו כך שחזותית הן נראות טוב (כמעט ואין התנפחויות)...

הודעות בפורום פורום פרקטים 12/04/2019
פרקט והחלקה

אנחנו חושבים להתקין מדרגות פרקט בבית וקצת חוששים מהחלקה- יש לנו תאומים שובבים בני 4. רציתי לקבל חוות דעת יותר מקצועית בנושא. תודה רבה

הודעות בפורום פורום פרקטים 28/03/2019
חיפוי מדרגות

שלום רב, אני מעוניית לחפות מדרגות קיימות בפרקט. האם ישנו סוג של פרקט שהוא המומלץ ביותר? האם קוויק סטפ הוא מענה טוב אי שיש חלופות טובות יותר?

הודעות בפורום פורום פרקטים 10/03/2019
הנחת פרקט

לפני כמה שנים ביצענו התקנת פרקט למינציה בחדר מדרגות, החלטנו לשנות כעת את הוסוג וללבצע הנחת פרקט אורן במקום. האם זה אמור לשנות במשהו את אופי ההנחה או ההדבקה ואם זה משנה במשהו את גובה המדרגות....

הודעות בפורום פורום פרקטים 12/08/2013