כל הסודות מאחורי התקנת פרקט

כשביקרתם אצל השכנה ודרכתם על הפרקט, לא חשבתם כמה סוגים של פרקט קיימים בשוק. עכשיו כשאתם מתעניינים בפרקט לעצמכם אתם מופתעים מהמבחר, ובעיקר רוצים לדעת איך מתקינים פרקט, והאם מדובר בהתקנה מורכבת, המאמר הבא מיועד בדיוק עבורכם.

סוגי פרקטים הקיימים בשוק. בחירה של רצפת פרקט תלווה אתכם במשך שנים רבות, השקיעו בבחירה מושכלת של הסוג המתאים וחברה מקצועית.

פרקט עץ טבעי:

רקטים מעץ מתחלקים לשני סוגים עיקריים: פרקט מעץ גושני או פרקט רב שכבתי. ישנם גם שני סוגי גימור: גימור של לכה וגימור שמן. סוג העץ שממנו עשוי הפרקט: הנפוץ ביותר הוא פרקט מעץ אלון. עץ האלון הוא גמיש ובעל מראה אצילי וקלאסי של עץ. יש גם פרקט העשוי מעץ הבמבוק, הוא נחשב לחזק ועמיד יותר למים. סוג נוסף הוא פרקט השעם – פרקט העשוי מעץ אלון השעם ונחשב לפרקט מאוד איכותי. הפרקט קיים במבחר דגמים טבעיים וצבעוניים.

פרקט למינציה:

זהו פרקט המחקה היטב את מראה העץ, ניתן למצוא במגוון רחב של דוגמאות. הוא עשוי לרוב מ- HDF ומעליו תמונת עץ העטופה בשכבת למינציה.

פרקט פי.וי.סי:

פרקט סינטטי העשוי מחומר פלסטי, עמיד במים ומתאים מאוד למקומות בהם יש צורך בעמידות גבוהה לשחיקה וכן בעמידות למים.

עשוי מחומר פלסטי עמיד במים. דומה לפרקט PVC נראה פחות סינטטי אך מעט יקר יותר. למרות שהוא נחשב לעמיד למים לא מומלץ לשפוך עליו כמות גדולה.

ריצוף דמוי פרקט הינו סוג נוסף של תחליף לפרקט, ראו בהרחבה בקישור למאמר.

מה לדרוש מהמתקין.

 • מרכיב חשוב בבחירת פרקט למינציה הוא העובי. פרקט עבה יותר, הוא בעל יותר יכולת איטום רעשים ועמידות לשחיקה. פרקטים של למינציה נעים בין עובי של 6 מ"מ לעובי של 12 מ"מ. לבית רגיל דרשו עובי של 8 מ"מ.
 • שימו לב אם המחיר שמציעים לכם הוא על החומר בלבד או כולל גם התקנה.
 • אל תתפתו לרכישת חומרים זולים.
 • חובה לבחור במתקין מקצועי מכיוון שההתקנה של הפרקט קובעת במידה רבה את עמידותו והמראה הסופי של הרצפה והבית כולו.
 • כמעט בכל התקנה ראשונית של פרקט, יש צורך בקיצור דלתות ולכן כדאי לבקש מהמתקין, שיפרט בהצעת המחיר גם עלות זאת.
 • כל התקנה חייבת לכלול הובלה, ציוד נלווה (ספים, פאנלים וכו'), פינוי ואיסוף של הפסולת.
 • הקפידו על קבלת הצעת מחיר כוללת מע"מ.
 • דרשו לפחות חצי שנת אחריות על ההתקנה. לא פעם קורה שבעקבות התקנה לקויה יש צורך להדביק שוב את הפנלים, ולעשות תיקונים נוספים.

זהירות מחאפרים ומתקינים לא מקצועיים

אין אף גוף שמסמיך מתקיני פרקטים, לכן אל התחום הסתננו לא מעט חאפרים ועובדים לא מיומנים, הנה כמה כללים שיעזרו לכם לדעת אם המתקין שהזמנתם הוא מקצועי או לא:

 • פרקט מסין נחשב לפחות איכותי, אל תתנו למתקין להוליך אתכם שולל בעניין זה. בגב הפרקט מופיע חותמת מידע על ארץ הייצור, אם בחותמת רשום Made in Belgium  הפרקט באמת נוצר בבלגיה. פרקט שעליו יהיה רשום Belgian technology הוא פרקט שרק נוצר בטכנולוגיה בלגית.

פרקטים מוכרים ומומלצים שקיימים כיום בשוק הם קוויק סטפ (quick step) ובלטריו (Balterio)  הבלגיים, וכן  Kronoו- eggerהגרמניים.

 • עמידות פרקט הלמינציה מסומנת לפי מקדם AC שהטווח שלו נע בין רמה של AC3 (רמה בסיסית) לבין  AC6. בחדרי שינה אל תתפשרו על פחות מ- AC4. בסלון ובמטבח התעקשו על רמה של AC5 לפחות.
 • אי השארת רווחים בין הקיר לפרקט, לא תאפשר התרחבות הפרקט, מה שיגרום לפרקט להתנפח.
 • וודאו שהמתקין משתמש בדבק הנכון וכן שימרח מספיק דבק, אחרת עלול הפרקט להשתחרר מהמקום.
 • על המתקין לדאוג לאיטום כל הרווחים שנותרו בין אריחי הפרקט במהלך ההתקנה.
 • מתקין לא מקצועי עלול שלא לקצר את הדלתות בצורה טובה או לא לקצר כלל.

עלויות ואחריות

המחירים לא כוללים מע"מ, ומבוססים על מידע שנאסף ממקורות שונים ומוסמכים, אך ייתכנו פערים בין בית עסק אחד למשנהו.

מחירי קומפלט (חומר כולל התקנה):
מחיר פרקט פולימרי כולל התקנה ופאנלים יעלה כ-200-250 ש"ח למ"ר.
מחיר פרקט למינציה כולל התקנה ופאנל מתחיל בכ-100 ש"ח למ"ר.

מחיר פרקט PVC כולל התקנה ופאנלים: 230-150 ש"ח למ"ר.

 

מחירי קומפלט (חומר כולל התקנה):

מחיר פרקט פולימרי כולל התקנה ופאנלים יעלה כ-200-250 ש"ח למ"ר.
מחיר פרקט למינציה כולל התקנה ופאנל מתחיל בכ-100 ש"ח למ"ר.

מחיר פרקט PVC כולל התקנה ופאנלים: 230-150 ש"ח למ"ר.

מחירים לפי רכיבים:

חומר:
מחיר פרקט תלת שכבתי: 270-550 ₪.
מחיר פרקט מעץ מלא: 300-390 ₪.
מחיר פרקט פישבון: 350-400 ש"ח למ"ר.

התקנה:
מחיר להתקנת פרקט למינציה: 35-50 ₪ למ"ר
מחיר התקנת פרקט עץ באמצעות הדבקה, נע בין 65 ל- 90 ₪ למטר רבוע. לא כולל הדבק שמחירו 35 ש"ח למ"ר.
מחיר פרקט עץ בהתקנה צפה: כנ"ל ללא חישוב הדבק. (לא מומלץ מכיוון שעלולים להיווצר עיוותים בעץ).
מחיר התקנת פרקט עץ באמצעות מסמרים: 100-120 ₪ למ"ר.

 • הציוד – הפאנלים, הספים וספוג הבידוד – נכללות במחיר ההתקנה. ליתר ביטחון, ודאו עם המתקין, שהאביזרים אכן כלולים במחיר ההתקנה.
 • עלות יישור רצפת החדר וקיצור הדלתות אינם כלולים במחיר ההתקנה.

אחריות

האחריות על התקנת הפרקט כוללת רק נזקים שקרו לפרקט בעקבות ההתקנה. אחריות על הפרקט עצמו כוללת החלפה של אריחי הפרקט, רק בעקבות נזק ייצור. לדוגמא במצב שבו ההדפס שעל הפרקט מתקלף, החברה תהייה אחראית לנזק. האחריות אינה כוללת פגיעות שנעשו בידי אדם.
מספר שנות האחריות, משתנה בהתאם לאיכות הפרקט. פרקטים אירופאים, שנחשבים איכותיים יגיעו ל- 20 עד 25 שנות אחריות. לעומת פרקטים סיניים, ששנות האחריות שלהם יעמדו על 10-15 שנים.אחריות היצרן מצוינת על גבי אריזת הפרקט.

הכנה להתקנה

לפני כל התקנה של פרקט חשוב לוודא שרצפת החדר נקיה וישרה. אחרת, ייווצרו גבשושיות והבדלי גבהים בין אריחי הפרקט.
במידה והחדר אינו ישר, ניתן ליישרו באמצעות מדה מתפלסת – סוג של חומר אבקתי, שבמגע עם מים הופך לנוזל. כשמפזרים את הנוזל בחדר, הוא מתפשט באופן אחיד על פני כל הרצפה, מתייבש מהר וכך, מיישר אותהאת הפרקט חובה להתקין על רצפה יבשה.

לפני התקנת פרקט מעץ מלא, מומלץ להשאיר את הפרקטים בחדר במשך יומיים. פעולה זאת, תאפשר לפרקטים להתאים את עצמם ללחות ולטמפרטורה בחדר, שעלולים להשפיע על נפח הפרקטברוב הפרקטים, לפני ההתקנה, חובה להניח תשתית בין הרצפה לפרקט, לתשתית יש מספר תפקידים: לבודד את הרעשים בזמן הליכה על הפרקט, לבודד תרמית את הפרקט מחום וקור, למנוע עובש ופטריות, וכן למנוע את הפרדת לוחות הפרקט אחת מהשנייה כתוצאה מסטיות קטנות ברצפה.

אופן ההתקנה

ישנה חשיבות רבה לאיכות ההתקנה. פרקט איכותי שיותקן בצורה לא מקצועית ייראה פחות טוב ויחזיק פחות. חשוב מאוד לבחור בחומר איכותי, אבל גם לוודא שההתקנה מבוצעת על ידי מתקין איכותי ובעל ניסיון.

פרקט למינציה:

שיטת ההתקנה של פרקט למינציה נקראת הנחה צפה. זאת שיטת הרכבה פשוטה, שבו פרקט הלמינציה מונח באופן צף מעל לרצפה קיימת, ללא שימוש בדבק או חומר אחר שיקבע אותו למקום. כל לוח בפרקט מתחבר כמו פאזל אל הלוח הבא באמצעות הקלקה או הדבקה (תלוי בדגם הפרקט). כך שלבסוף, כל לוחות הפרקט ממלאים את רצפת החדר, ובכך מונעים תזוזת הפרקט. מתחתיהן מונח ספוג. ישנן גם תשתיות אקוסטיות מיוחדות לבתים בהם יש צורך בפתרון אקוסטי מיוחד.
שיטה נוספת להתקנה היא הדבקה – זו שיטה יקרה יותר מכיוון שהדבק מוסיף עוד 35 ש"ח למ"ר.

 • ניתן להתקינו עם תשתית שעם המגדילה את הבידוד התרמי והאקוסטי ומונעת עובש ופטריות.
 • פרקט הלמינציה נהנה מיכולת הרכבה מהירה, זול יחסית, בעל תחזוקה נמוכה, עמידות גבוהה בפני שריטות, לכלוך, כתמים, מכות ושחיקה, והוא מגיע במגוון גדול של דגמים וצבעים.
 • עם זאת, הוא בעל מראה פחות יוקרתי מאשר עץ מלא, לא מבודד תרמית, רגיש למים, אם הוא לא מספיק איכותי הוא עשוי לתפוס עובש ופטריות.

התקנת פרקט עץ מלא:

בניגוד לפרקט הלמינציה, התקנת פרקט מעץ מלא מצריכה את קיבוע הפרקט אל הקרקע. התקנה של פרקט עץ מעל למשטח של רצפה קיימת או משטח בטון נעשית ע"י מריחה של דבק גמיש מיוחד המיועד לכך, כמו דבק אפוקסי וכדו'. התקנת פרקט עץ על משטח עץ קיים נעשית על ידי סיכות או מסמרים, המוצמדים באמצעות כלי מיוחד הפועל בשיטת לחץ אוירפרקט עץ מלא העשוי משעם הינו קל להתקנה ללא דבק, קל לניקוי, טבעי, מונע חשמל אנטי סטטי, נותן מראה יוקרתי ומספק הרגשה של חמימות. השעם נחשב ידידותי לסביבה, בעל הבידוד התרמי והאקוסטי הטוב ביותר מבין שאר חומרי הפרקט.
פרקט עץ שכבתי ניתן להתקין בהתקנה צפה או בהדבקה.

 • מכיוון שהעץ עצמו הוא חומר מבודד, אין צורך בהנחה מקדימה של שכבת ספוג בידוד לפני הנחת הפרקט. אלא ניתן להניח את קורות העץ ישירות על הרצפה.
 • פרקט העץ הטבעי הוא בעל מראה יוקרתי, מבודד תרמית. ניתן לחידוש מספר פעמים.
 • מצד שני התקנתו מורכבת ויקרה, הוא יקר יחסית, קשה עד בלתי אפשרי לעשות תיקון מקומי, לא עמיד למים, רגיש לשריטות ולכלוך, רגיש למזיקים כגון טרמיטים, יש צורך לחדש אותו כל מספר שנים

פרקט פי.וי.סי. ניתן להתקין בהדבקה ישירה על הרצפה, זה מהווה יתרון כאשר רוצים להסתיר פגמים ברצפה הקיימת. ההתקנה פשוטה, הוא עמיד לשריטות ומים יותר מהלמינציה. חסרונו הוא במראהו הסינטטי מדי.

פרקט פולימרי: התקנה ותחזוקה פשוטים וקלים, זול יחסית לעץ הטבעי, וביחס לפרקט הלמינציה הוא בעל מראה פחות טבעי.
שבעת הטיפים שלנו, להגנה ושמירה על הפרקט לאורך זמן

 • פרקט עץ לעולם לא נשטוף במים זה גורם להתרחבות העץ!
 • מלבד נושא שמירת ניקיון הפרקט, חשוב מאוד גם לתחזק אותו.
 • חשוב לנקות את הפרקט מאבק באמצעות מטאטא או שואב אבק כדי שלא יצטבר עליו לכלוך. אם נשפך עליו נוזל חשוב לנקות אותו מיד. אפשר לנקות פרקט עם תרסיס ניקוי מיוחד לפרקטים.
 • מכיוון שלפרקט אין תשתית של טיט כמו בריצוף רגיל, עלולה הרטיבות לחלחל בין האריחים ולגרום לבעיות רטיבות ולריחות לא נעימים. בעיית רטיבות מתחת לפרקט מצריכה החלפת הרצפה כולה.
 • רצפת פרקט רגישה לקרני השמש, אם יש בחדר חלונות מומלץ להתקין וילונות.
 • כדי להגן על הפרקט משריטות כדאי לחבר פלסטיק מיוחד מתחת לרגלי הכיסאות והשולחנות בחדר (אפשר למצוא בטמבוריות למיניהם).
 • במהלך שיפוץ: מומלץ להגן על הפרקט באמצעות כיסויו בקרטונים.

חידוש פרקט

 • בפרקט למינציה יש אפשרות לתקן נזקים שכבר נגרמו ע"י טלאים מבד ויניל שמדביקים על חלקים פגועים.
 • פרקט עץ טבעי ניתן ללטש ולמרוח מחדש בלכה כדי לחדש את פניו. אך חובה להתייעץ עם מתקין פרקטים מנוסה לגבי סוג הלכה כדי שתהיה מותאמת לסוג העץ ולא תגרום נזק נוסף.

הבאנו לכם את המידע המרבי בעניין התקנת פרקט, אך אין כמו ייעוץ אנושי אחד על אחד, המומחים שלנו ישמחו לשוחח אתכם ו"לפרקט" את ביתכם, כדי שייראה נאה ומכובד.

יוסי שוורץ מומחה לפרקטים וחיפויים
יוסי שוורץ
שלושת העולמות

מנהל מקצועי של פורום פרקטים

חברת שלושת העולמות מובילה בתחום החיפויים, פרקטים, שטיחים, פי.וי.סי, מדה מתפלסת, מיקרוטופינג מעל ל-30 שנות עשייה. בחברה מתמחה במכירת חומרי חיפוי בסגנון שונה וייחודי וכן בהתקנתם בבית העסק/לקוחות פרטיים – פרקטים במחירים משתנים, שטיחים מקיר לקיר איכותיים, ובצבעים מרהיבים המותאמים לכל בית עסק או לקוח פרטי וכן פי.וי.סי בשלל צבעים ומדה מתפלסת. למידע נוסף על החברה ופעילותה

שאלות גולשים מהפורום בנושא התקנת פרקט

התקנת פרקט

האם ניתן לבצע התקנה עצמאית או צריך מתקין מקצועי לפרקט תלת שכבתי.

הודעות בפורום פורום פרקטים 25/05/2020
התקנת פרקט

האם ניתן לבצע התקנה עצמאית או צריך מתקין מקצועי לפרקט תלת שכבתי.

הודעות בפורום פורום פרקטים 25/05/2020
התקנת פרקטים

האם אפשר להתקין פרקטים באופן עצמאי או שחייבים מתקין פרקטים מקצועי בשביל זה?

הודעות בפורום פורום פרקטים 28/07/2019
שאלה בנוגע לשינוי צורת התקנת פרקט

לפני כשנה התקנו בביתנו פרקט למינציה איכותי בהנחה צפה. הפרקט יפה מאוד ואיכותי אבל אנחנו מרגישים שבגלל סוג ההתקנה אנחנו לא נהנים לגמרי מהפרקט. רציתי לדעת, האם אפשרי והאם מורכב לשנות לפרקט קיים...

הודעות בפורום פורום פרקטים 28/08/2017
לגבי התקנת פרקט במטבח

שלום רב, אני מעוניינת בהתקנת פרקט למטבח כפרי כמו שראיתי כאן בעבר. רציתי לדעת האם בכלל מומלץ להתקין פרקט במטבח ואם כן איזה פרקט מומלץ.

הודעות בפורום פורום פרקטים 01/02/2017
התקנת פרקט בחדר נוסף לא בכל הבית

שלום רב, יש לנו פרקט כבר כמה שנים שעכשיו נחליפו לפרקט חדש בחדר השינה. ברצוני להתקין בחדר נוסף ללא קשר לחדר ההוא. האם זה ייראה יפה שבחדרים האחרים לא יותקן פרקט כי אין שם צורך בכך. אנא עזרתכם

הודעות בפורום פורום פרקטים 28/11/2016
התקנת פרקט עץ מלא

האם ניתן לבצע התקנת פרקט עץ מלא באופן עצמאי או שחובה להזמין מתקין?

הודעות בפורום פורום פרקטים 01/03/2014
התקנת פרקט

אני מעוניינת להתקין פרקט למינציה בדירתי - דירת גלריה בגודל כ-40 מטר. ביקשתי הצעת מחיר לגבי ההתקנה ונראה לי שההצעה גבוה מדי. רציתי לדעת איך מתבצע התמחור ומה הסכום שצריכה לשלם עבור התקנה שכזאת....

הודעות בפורום פורום פרקטים 18/02/2014